W niemczech poza znanymi ogólnoniemieckimi bankami jest też sporo banków działających wyłącznie Online, a także wiele lokalnych banków. To, że otworzymy konto w jednym z lokalnych banków nie oznacza, że po przeprowadzce do innego landu będziemy mieli dostęp do tego banku.
Wśród największych niemieckich banków są znane na całym świecie Commerzbank i Deutsche Bank. Poza rozpoznawalnością oferują też dostęp do wielu placówek na terenie całych Niemiec, a także rozbudowany pakiet usług dodatkowych takich jak zarządzanie majątkiem, tania oferta kredytowa, czy skrytki bankowe. Czy warto założyć konto w jednym z niemieckich banków komercyjnych? Jeśli na stałe mieszkamy na terenie Niemiec i zależy nam na dodatkowych usługach to jak najbardziej warto rozważyć taką opcję, jednak musimy się liczyć z tym, że w związku z rozbudowanym pakietem usług i placówek na terenie całych Niemiec koszty z reguły będą wyższe niż w bankach online.
Poza bankami online i komercyjnymi istnieją też banki ludowe (Volksbank) i kasy oszczędnościowe (Sparkasse). Nie będę opisywał wszystkich, bo w większości większych miast, i większych gmin są lokalne banki. Zazwyczaj w przeciwoeństwie do banków bezpośrednich konta w nich są płatne. Zazwyczaj są to konta przestarzałe i skierowane do konserwatywnych klientów. Od jakiegoś czasu zaczynają się zmieniać i wykorzystują swoją lokalną skalę jako atut. Część z lokalnych banków w przeciwieństwie do banków komercyjnych oferują strony internetowe w języku Polskim (na przykład Sparkasse Oder-Spree, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, czy Sparkasse Passau. Są to konta do rozważenia dla osób bez znajomości języka niemieckiego. Należy jednak sprawdzić, czy lokalny bank w naszej okolicy oferuje obsługę po Polsku.
Porównaj najpopularniejsze konta
Zobacz jak oszczędzić na wymianie Euro
Jedno z najpopularniejszych kont online w Niemczech