Co to jest Schufa?

Czasem w ogłoszeniach dotyczących wynajmu mieszkań pojawia się wymóg posiadania tzw. SCHUFA-Auskunft. Na pierwszy rzut oka można się przestraszyć wymogu  dziwnie brzmiącego dokumentu, ale nie taki diabeł straszny jak go malują. Tak naprawdę jest to odpowiednik polskiego BIK, czyli biura informacji kredytowej. SCHUFA jest firmą zbierającą informacje o wypłacalności obywateli i tak jak w przypadku polskiego BIK stosuje ocenę punktową opartą na prognozie wypłacalności na podstawie danych od partnerów takich jak: banki, firmy ubezpieczeniowe, duzi dostawcy usług, czy instytucje leasingowe.

Czy brak historii kredytowej szkodzi?

To, że nigdy nie brałeś kredytu wcale nie oznacza, że zostaniesz oceniony wzorowo. Poza zbieraniem historii kredytowej SCHUFA prognozuje przyszły przebieg kredytu także na podstawie charakterystyki osoby badanej. Oznacza to porównanie danych badanego z danymi osób zadłużonych i na tej podstawie prognozuje wypłacalność. Doprowadza to do tego, że bez historii możemy zostać ocenieni negatywnie tylko i wyłącznie z powodu tego jakie dane są o nas dostępne. Może do doprowadzić nie tylko do braku możliwości zaciągnięcia kredytu, czy gorszych warunków kredytowania, ale w skrajnych wypadkach do kłopotów z wynajmem mieszkania.Poniżej możesz sprawdzić swoją ocenę:

Jaka jest odpowiednia punktacja i co można zrobić żeby poprawić wynik SCHUFA-Auskunft?

Maksymalny wynik jaki można uzyskać w przypadku tzw. Basis-Score to 100 procent.  Poniżej znajduje się interpretacja wyniku badania. Pomoże to ocenić szanse na kredyt, lub możliwość wynajmu mieszkania:
  • powyżej 97,5% bardzo niskie ryzyko
  • 95%-97,5% ryzyko od niskiego do możliwego do opanowania
  • 90%-95% ryzyko zadowalające do zwiększonego ryzyka
  • 80%–90% ryzyko znacząco zwiększone do wysokiego ryzyka
  • 50%-80% bardzo wysokie ryzyko
  • poniżej 50%  ryzyko krytyczne
Ponadto w przypadku oceny ryzyka przez sklepy internetowe, lub przy kupnie telefonu komórkowego stosowany jest dodatkowy scoring, który jednak jest zbliżony do podstawowej oceny procentowej. Jednak nawet jeśli wynik nie jest optymalny jest możliwość poprawienia swojego wyniku. Dzięki kilku sprawdzonym sposobom można znacząco poprawić swój wynik. Jak to zrobić?
  • płać rachunki za prąd i telefon na bieżąco, najlepiej ustalić polecenie zapłaty
  • w przypadku poszukiwań kredytu warto skorzystać z usług pośredników. Zbyt częste wnioski o kredyt zmniejszają wynik.
  • unikaj zbyt częstej zmiany kont osobistych
  • częsta zmiana miejsca zamieszkania jest też oceniana negatywnie

Chcesz sprawdzić również ocenę kredytową w polskim BIK?

Poniżej znajduje się link do założenia konta BIK. Dzięki niemu mamy dostęp nie tylko do raportu bik, ale też dostęp do alertów BIK, dzięki którym dostajemy informację o wszystkich zapytaniach do BIK. Ułatwi to też zabezpieczenie się przed wyłudzeniem danych osobowych.

Może Cię również zainteresować

Czy można założyć konto online?

Porównaj najpopularniejsze konta

Jak zdobyć meldunek w Niemczech?

Czym się różni od polskiego?

Gdzie szukać pracy?

Czy można jechać w ciemno?

Pracujesz w Niemczech?

Zobacz jak oszczędzić na wymianie Euro