Ile kosztuje wynajem mieszkania w Niemczech?

Podczas planowania wyjazdu do Niemiec często się zastanawiamy ile kosztuje życie na miejscu. Często nie wiemy jakie są relacje cenowe między zarobkami, a kosztami życia. Oczywiście na cenę ma wpływ czy wynajmujemy całe mieszkanie, czy tylko pokój, a poza tym równie duży wpływ ma lokalizacja. W okolicy słynącej z uprzemysłowienia lub wysokich zarobków takich jak Bawaria lub zagłębie Ruhry ceny są wyższe. Z drugiej strony w miastach wschodnich Niemiec takich jak Drezno lub Lipsk ceny są dużo niższe i kawalerkę można wynająć nawet za 200 Euro.

Jakie są najdroższe miasta w Niemczech?

Najdroższymi miastami w Niemczech są Monachium, Frankfurt nad Menem, Stuttgart i Berlin. We Wszystkich z nich ceny przekraczają 15 Euro za metr kwadratowy na miesiąc. Są to jednak również miasta w których można najwięcej zarobić. Już na etapie szukania pracy warto się zastanowić gdzie chcemy mieszkać i pracować.

Czy wschodnie Niemcy są tańsze?

We wschodnich Niemczech dalej jest odczuwalna dekoniunktura związana z upadkiem wschodnich Niemiec. Po
zjednoczeniu Niemiec wielu niemieckich obywateli wyjechało na zachód, gdzie czekały ich lepsze perspektywy. W późniejszym okresie większość ze wschodnich landów była zaniedbywana, brakowało w nich nowych inwestycji, przez co było również wysokie bezrobocie. Jednak powoli się to zmienia i jeśli tylko masz pracę we wschodnich Niemczech bez trudu znajdziesz tanie mieszkanie. Obecnie takie miasta jak Drezno czy Lipsk mają sporo do zaoferowania poza
tanimi mieszkaniami.

Jakie wyrażenia warto znać?

  • Doppelhaus- Bliźniak
  • Miete- czynsz
  • Zimmer- pokój
  • Wohngemeinschaft (WG)- jest to mieszkanie w którym wynajmujemy tylko pokój, a kuchnię i łazienkę współdzielimy z innymi mieszkańcami.
  • Kaltmiete-Czynsz dla właściciela bez rachunków. Z rachunkami nazywa się Warmmiete. Często w ogłoszeniach jest to też napisane np. 500 Eur Warm, lub 500 Eur Kalt.

Co należy mieć ze sobą przy podpisaniu umowy?

  • dokument tożsamości
  • potwierdzenie meldunku w Niemczech
  • wyciąg konta z ostatnich 3 miesięcy
  • Schufa-Auskunft – czyli informacja o naszej historii kredytowej

Gdzie szukać mieszkania?

Mieszkanie najlepiej znaleźć przez internet. Możemy korzystać z takich wyszukiwarek jak: immobilienscout24.de
immowelt24.de, czy ebay-kleinanzeigen.de. Jeśli nie jesteśmy biegli w języku Niemieckim możemy szukać pomocy u rodaków na facebooku. Jest wiele grup takich jak "Polacy w Niemczech", "Polacy w Berlinie" itd. Dzięki tym grupom możemy nie tylko znaleźć wymarzone mieszkanie, ale też pracę lub pomoc językową.

Może Cię również zainteresować

Co to jest Schufa?

Jak może Ci pomóc znaleźć wymarzone mieszkanie?

Czy można założyć konto online?

Porównaj najpopularniejsze konta

Jak zdobyć meldunek w Niemczech?

Czym się różni od polskiego?

Najtańsze niemieckie banki

Jak nie przepłacić za bankowość?