Jak zdobyć meldunek w Niemczech?

W Niemczech podobnie jak w Polsce wymagany jest adres zameldowania. Zobowiązanymi do tego są osoby, które chcą pozostać na terenie Niemiec powyżej trzech miesięcy lub w Niemczech posiadają centrum interesów życiowych. Jednak posiadanie meldunku w Niemczech daje też możliwości. Co zatem należy wiedzieć o meldunku na terenie Niemiec?

Gdzie można się zameldować i czego potrzebujemy?

Meldunku dokonujemy w urzędzie odpowiednim do miejsca zamieszkania. Zazwyczaj jest to  Bürgeramt” albo “Einwohnermeldeamt”. Żeby znaleźć Urząd odpowiedni dla Twojego miejsca zamieszkania na terenie Niemiec wystarczy wpisać w Google Anmeldung + miejscowość. Czego będziemy potrzebowali, żeby móc złożyć wniosek?
Będą to:
  • dowód osobisty albo paszport
  • Mietvertrag czyli umowa wynajmu
  • Vermieterbescheinigung czyli potwierdzenie od właściciela, że mieszkamy w danym miejscu. Dostajemy je nawet wtedy jak nie jesteśmy wpisani jako wynajmujący w umowie wynajmu (Mietvertrag)
  • Anmeldeformular, czyli wniosek o zameldowanie dostępny na stronie internetowej lub w urzędzie. Należy go wypełnić czytelnie
  • dodatkowo akt ślubu i akty urodzenia dzieci (internationale Eheurkunge und Geburtsurkunde)

Co jeśli mieszkam w hotelu robotniczym/hostelu?

Nawet wtedy jak mieszkamy w hotelu robotniczym lub innym hotelu jest możliwość, żeby właściciel wydał  Vermieterbescheinigung. Najlepiej przed wynajęciem miejsca noclegowego zapytać się o to właściciela. Meldunek w Niemczech nie jest traktowany tak jak w Polsce. Jest to tylko potwierdzenie, że na stałe przebywamy pod tym adresem. W przypadku stałego miejsca zamieszkania na teranie Niemiec i braku meldunku grożą nam kary i co więcej mogą utrudnić życie w Niemczech. Meldunek jest wymagany między innymi przy zawieraniu unowy abonamentu lub w wielu przypadkach przy zawieraniu umowy konta w banku. Poza tym jeśli nie będziemy mieli miejsca zameldowania w Niemczech trafiamy do 6 klasy podatkowej co grozi nam opodatkowaniem w wysokości około 43 %.

Może Cię również zainteresować

Co to jest Schufa?

Jak może Ci pomóc znaleźć wymarzone mieszkanie?

Pracujesz w Niemczech?

Zobacz jak oszczędzić na wymianie Euro

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Niemczech?

Czy lokalizacja ma znaczenie?

Jakie konto bez meldunku w Niemczech?

Co możesz zrobić jak nie masz stałego miejsca zamieszkania w Niemczech